piątek, 12 lipca 2019

Zarzuty za nielegalny obrót olejem napędowym

Zarzuty za nielegalny obrót olejem napędowym

Prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Łodzi wspólnie z funkcjonariuszami Łódzkiego Urzędu Celno – Skarbowego prowadzą śledztwo dotyczące wprowadzania do obrotu oleju napędowego bez uiszczenia należnych opłat i podatków oraz legalizowaniu posiadania oleju przy wykorzystaniu podmiotów wystawiających fikcyjne faktury.

Sposób działania sprawców

W toku czynności śledczych ustalono, że w okresie co najmniej od 28 czerwca 2018 r. do 9 lipca 2019r. na terenie miejscowości położonej w gminie Zduńska Wola i innych miejscowościach na terenie Polski i Niemiec działała zorganizowana grupa przestępcza mająca na celu popełnianie przestępstw, polegających na wprowadzaniu do obrotu na terytorium Polski oleju napędowego transportowanego z Łotwy do Niemiec oraz m.in. na wytwarzaniu fikcyjnej dokumentacji służącej uchylaniu się od opodatkowania, nieodprowadzaniu należnego podatku VAT i akcyzowego oraz ukrywaniu korzyści pochodzących z przestępstw.

Do likwidacji tego nielegalnego procederu doszło w dniu 9 lipca 2019r., kiedy na polecenie prokuratora funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno – Skarbowego zatrzymali 13 osób. W chwili wejścia funkcjonariuszy na czynności przeszukania, na terenie posesji przetankowywane było paliwo z cysterny do cysterny.

Skarb Państwa narażony na straty w wysokości  19 mln zł

Na obecnym etapie postępowania ustalono, że grupa ta naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego w wysokości około 11 mln zł. oraz podatku od towarów i usług w wysokości ponad 8 mln zł łącznie w kwocie wielkiej wartości nie mniejszej niż 19  mln zł.

Materiały śledztwa wskazuję, że grupa wprowadziła do obrotu ponad 9 milionów litrów paliwa. Podczas przeprowadzonych czynności zabezpieczono ponad 113 tysięcy litrów paliwa, ponad 2,5 mln złotych w gotówce, 5 luksusowych samochodów i biżuterię. Zabezpieczono także 55 innych środków transportu – ciągniki, naczepy i cysterny.

Zarzuty dla podejrzanych

Prokurator przedstawił zatrzymanym m.in. zarzutudziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwómosobom zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Nadto zarzuty obejmują przestępstwa skarbowe, polegające m.in. na wprowadzaniu do obrotu paliwa bez uiszczania należnych podatków akcyzowego i VAT. Trzem osobom przedstawiono także zarzuty prania brudnych pieniędzy.

Przestępstwo kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora wobec trzech  organizatorów przestępczego procederu Sąd  zastosował  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-12
Data udostępnienia informacji: 2019-07-12
Liczba odsłon: 902