poniedziałek, 20 maja 2019

Zarzuty za oszustwa przy organizowaniu koncertów

Zarzuty za oszustwa przy organizowaniu koncertów

Prokuratura Rejonowa Poznań – Grunwald w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie czterech podmiotów gospodarczych w sprawie oszustw przy organizowaniu przedsięwzięć kulturalnych. W sprawie zatrzymano pięć osób, którym prokurator przedstawił zarzuty oszustwa.

Organizowali koncerty

W toku postępowania prokurator Prokuratury Rejonowej Poznań – Grunwald w Poznaniu ustalił, że w okresie od grudnia 2017 roku do maja 2019 roku cztery podmioty gospodarcze dopuściły się oszustw przy organizowaniu przedsięwzięć kulturalnych. Osoby zarządzające tymi firmami sprzedając za pośrednictwem internetowej platformy bilety, doprowadziły co najmniej 49 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 28 tysięcy złotych.  Osoby zarządzające wprowadzili kupujących w błąd co do zamiaru zorganizowania nie mniej niż 18 koncertów.

W siedzibie organizatorów koncertów oraz sprzedawców biletów zabezpieczono obszerną dokumentację. Na jej podstawie ustalona zostanie pełna lista osób pokrzywdzonych jak również całkowita kwota wyłudzonych pieniędzy.

Usłyszeli zarzuty

W sprawie zatrzymano pięć osób będących członkami zarządów podmiotów gospodarczych. W toku postępowania prokurator przedstawił im zarzuty popełnienia przestępstw oszustwa kwalifikowane z art. 286 par. 1 kodeksu karnego jak również przywłaszczenia pieniędzy.

Podejrzanym, za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wobec wszystkich podejrzanych wystąpiono do sądu o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald i Jeżyce 16 maja 2019 roku uwzględnił wnioski prokuratury w stosunku do dwóch osób podejrzanych i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych Sąd zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju i zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-20
Data udostępnienia informacji: 2019-05-19
Liczba odsłon: 733