środa, 14 września 2016

Zarzuty za wyłudzenie ponad 36 milionów złotych podatku VAT

Zarzuty za wyłudzenie ponad 36 milionów złotych podatku VAT

Prokuratura Okręgowa we Włocławku nadzoruje śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT. Straty Skarbu Państwa spowodowane przestępczą działalnością grupy sięgnęły 36 milionów złotych.

W ramach tego postępowania zatrzymano 18 mężczyzn z województwa: kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego. W sumie usłyszeli oni 72 zarzuty. Dotyczą one wyłudzania podatku VAT, prania pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Czym zajmowała się grupa

W toku postępowania przeanalizowana została działalność spółek, które handlowały olbrzymią ilością mieszanki cukru z ekstraktem herbaty. Ustalono, że wśród firm zaangażowanych w przestępczy proceder były zarówno firmy legalne, jak i tzw. firmy – słupy, zakładane tylko na potrzeby przestępcze.

Mechanizm działania grupy polegał na fikcyjnym kupnie  mieszanki  spożywczej cukru z ekstraktem herbaty. Następnie, wyłącznie fakturowo, był on sprzedawany pomiędzy kilkoma polskimi podmiotami. Potem trafiał do spółki, w której rzekomo następowało jego rozdzielenie na cukier i herbatę. Oba produkty sprzedawano do kolejnych spółek. W tym momencie następowała zmiana stawki podatku VAT.  Mieszanka spożywcza była obłożona stawką 23%, natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier już tylko 8%.

Firma rozdzielająca produkt, po jego dalszej odsprzedaży, występowała o zwrot różnicy podatku. Następnie cukier, poprzez kolejne spółki, był sprzedawany za granicę w stawce 0%. Podmiot sprzedający występował o zwrot podatku do właściwego urzędu. Cukier wracał do kraju ponownie jako mieszanka.

Sprawa jest rozwojowa

Na przestrzeni półtora roku przestępcza działalność spółek naraziła Skarb Państwa na straty w kwocie ponad 36 milionów złotych. Założone na potrzeby karuzeli spółki zafakturowały ponad 72 tysiące ton mieszanki spożywczej.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy CBŚP z Włocławka we współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Administrator
Informację udostępnił: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2016-09-14
Data udostępnienia informacji: 2016-09-14
Liczba odsłon: 905