wtorek, 05 lutego 2019

Zarzuty za zabójstwo 70 – letniego mężczyzny

Zarzuty za zabójstwo 70 – letniego mężczyzny

Prokuratura Rejonowa w Gdyni nadzoruje postępowanie w sprawie zabójstwa 70-letniego mieszkańca Gdyni, którego zwłoki ujawniono 2 lutego 2019 roku w miejscu zamieszkania.

W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego ustalono, że zmarły zamieszkiwał wraz z dwoma innymi mężczyznami w wieku 65 i 39 lat.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty 

Na postawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego jeszcze tego samego dnia mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Policji.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Gdyni, 39-latkowi prokurator przedstawił zarzut zabójstwa pokrzywdzonego z zamiarem ewentualnym, to jest popełnienie przestępstwa z art. 148 § 1 kodeksu karnego, zagrożonego karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Drugiemu mężczyźnie przedstawiono zarzuty nieudzielenia pomocy pokrzywdzonemu oraz utrudniania prowadzenia postępowania karnego poprzez pomaganie sprawcy przestępstwa w zatarciu śladów, to jest  popełnienie przestępstw z art. 162 § 1 kodeksu karnego oraz  z  art. 239 § 1 kodeksu karnego. Zarzucone podejrzanemu czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

Środki zapobiegawcze

Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec obu podejrzanych. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wykazał, że na ciele zmarłego widoczne były liczne obrażenia świadczące o jego pobiciu i wskazujące, że śmierć mężczyzny była wynikiem działania osób trzecich. Mieszkanie, w którym ujawniono zwłoki, było sprzątnięte.

Ze wstępnej opinii sekcji zwłok wynika, że pokrzywdzony zmarł śmiercią nagłą o złożonym mechanizmie. Doszło u niego do niewydolności oddechowo-krążeniowej spowodowanej obfitym krwawieniem i aspiracją krwi do dróg oddechowych w następstwie doznanych obrażeń ciała w obrębie twarzy oraz klatki piersiowej. Jak stwierdził biegły,  ujawnione obrażenia powstały wskutek licznych urazów mechanicznych, godzących z bardzo dużą siłą.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-05
Data udostępnienia informacji: 2019-02-04
Liczba odsłon: 380