piątek, 12 kwietnia 2019

Zatrzymani kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wewnątrzwspólnotowym nabyciem pojazdów osobowych

Zatrzymani kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wewnątrzwspólnotowym nabyciem pojazdów osobowych

Prokuratura Regionalna w Poznaniu nadzoruje prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wewnątrzwspólnotowym nabyciem pojazdów osobowych, a następnie wprowadzaniem ich na rynek krajowy, przy wykorzystaniu podrobionych oraz nierzetelnych dokumentów.

Początkiem bieżącego tygodnia, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Policji zatrzymali cztery osoby. Jednocześnie, w śledztwie przeprowadzono przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych, na terenie Wrocławia, Chocza oraz Gubina.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz prania brudnych pieniędzy.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich wolnościowych środków zapobiegawczych w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego w łącznej kwocie 200 tysięcy złotych oraz nakazu powstrzymywania się od wykonywania określonej działalności gospodarczej.

Jak ustalono w toku śledztwa członkowie zorganizowanej grupy sprowadzali z Niemiec oraz innych krajów Unii Europejskiej pojazdy w celu wprowadzenia ich na rynek krajowy. Do przestępczego procederu wykorzystywali podrobione oraz nierzetelne dokumenty np. w postaci podrobionych umów zakupy z zaniżoną faktyczną wartością rynkową zakupionych pojazdów. W ten sposób sprawcy zaniżali podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym.

W wyniku tych działań doszło do narażenia na uszczuplenie w podatku VAT oraz podatku akcyzowym, na kwotę ponad 4 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-04-12
Data udostępnienia informacji: 2019-04-11
Liczba odsłon: 1 214