piątek, 26 lipca 2019

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem śmieci

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem śmieci

Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, funkcjonującej w okresie od września 2017 roku do kwietnia 2019 roku na terenie Zawiercia, Częstochowy, Jastrowa i innych miejscowości na terenie kraju, której członkowie, wynajmowali hale magazynowe nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie, wbrew przepisom, odpady niebezpieczne, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach 24 lipca 2019 r. zatrzymali kolejne osoby realizujące przestępczy proceder.

Nowe składowiska nielegalnych odpadów

W toku śledztwa ustalono, iż w miejscowości Chybie, Odonowie, Spytkowicach i Trzyciążu funkcjonują kolejne nielegalne składowiska odpadów. Ujawniono tam co najmniej 300 000 litrów odpadów niebezpiecznych, których koszt utylizacji może wynieść co najmniej 1.000.000 zł. netto. Zatrzymane osoby, to właściciele firm transportowych, które realizowały transporty z min. Krakowa do miejscowości Odonów, Zawiercie, Częstochowa, Jastrów, Chybie i Ogorzelin oraz magazynier jednego ze składowiska odpadów i organizator jednego ze składowisk.

Usłyszeli zarzuty 

Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty popełnieniaprzestępstw działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nieodpowiedniego postępowania z odpadami, obrotu substancjami niebezpiecznymi, sprowadzenia stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowa i innych przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu. Są one kwalifikowanez art. 258 par 1 kk, art. 183 par. 1 kk, art. 165 par 1 pkt 5 kk, art. 164 par 1 kk, art. 163 par 1 pkt 1 i 3 kk, art. 171 § 1 k.k. Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego.  W odniesieniu do pozostałych 5 osób prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego
w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i aresztował podejrzanych na 3 miesiące.

​Są to kolejne zatrzymania realizowane w tym postępowaniu. Uprzednio  zarzuty  ogłoszono  16 podejrzanym Śledztwo jest rozwojowe i prowadzone są dalsze czynności zmierzające do wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych z przestępczym procederem.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-26
Data udostępnienia informacji: 2019-07-26
Liczba odsłon: 690