piątek, 21 września 2018

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się procederem zakupu i dystrybucji wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się procederem zakupu i dystrybucji wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce nadzoruje śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się procederem zakupu i dystrybucji wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

7 osób zatrzymanych 

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach dokonali przeszukań w kilku miejscach na terenie Warszawy i okolic, zatrzymując 7 osób podejrzanych o udział w procederze zakupu i dystrybucji wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy na terenie Warszawy. 

W wyniku przeszukań zabezpieczono papierosy bez polskich oznaczeń skarbowych, krajankę tytoniową w ilości 35 kilogramów oraz telefony komórkowe użytkowane przez zatrzymanych.

Zabezpieczono również pieniądze w kwocie blisko 11 tysięcy złotych, 4.700 euro oraz około 140 dolarów amerykańskich. 

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Zatrzymane osoby zostały doprowadzane do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, gdzie podejrzanym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych w postaci podatku akcyzowego w wysokości ponad 1,5 miliona złotych, podatku VAT w kwocie ponad 400 tysięcy złotych oraz cła w kwocie ponad 87 tysięcy złotych.

Ustalenia śledztwa 

Jak ustalono w toku śledztwa transakcje związane z nabywaniem oraz dystrybucją wyrobów tytoniowych odbywały się w zamkniętym kręgu osób, natomiast zachowanie samych osób zaangażowanych w przestępczy proceder miało cechy „regularności”, świadczące o uczynieniu sobie z przestępstwa „stałego źródła dochodu”.

 Środki zapobiegawcze 

Na skutek wniosku Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, Sąd zastosował wobec 2 podejrzanych  środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych 4 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 5 do 20 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju oraz dozorów policji. 

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-21
Data udostępnienia informacji: 2018-09-20
Liczba odsłon: 476