czwartek, 06 września 2018

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających

Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami z Zarządu w Gorzowie Wlkp. CBŚP śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Przeprowadzone czynności pozwoliły na zatrzymanie trzech osób, którym w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wlkp. przedstawiono m.in. zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających. 

Po rozpoznaniu wniosku prokuratora, Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. 

Kompletna linia produkcyjna, kilkadziesiąt worków suszu konopi oraz chemikalia 

W toku postępowania ustalono, że  na terenie woj. lubuskiego, w gminie Krzeszyce produkowany jest olej konopny zawierający THC, który następnie jest rozprowadzany poprzez strony internetowe. 

W trakcie realizowanych czynności funkcjonariusze CBŚP ujawnili kompletną linię produkcyjną służącą do wytwarzania oleju oraz kilkadziesiąt worków wypełnionych suszem konopi oraz różnego rodzaju substancje i chemikalia. W hali zatrzymano pierwsze dwie osoby, w tym młodego mężczyznę, który jak wynika z ustaleń prowadzących postępowanie, był odpowiedzialny za właściwą produkcję oleju konopnego. 

W domu funkcjonariusze znaleźli gotowy do sprzedaży produkt oraz mnóstwo buteleczek i fiolek z dozownikami, które miały być wykorzystane do dalszej dystrybucji nielegalnego towaru. Tam też została zatrzymana trzecia osoba. 

430 kilogramów suszu konopi oraz 20 litrów substancji oleistej 

Łącznie policjanci CBŚP zabezpieczyli 430 kilogramów suszu konopi oraz 20 litrów substancji oleistej gotowej do sprzedaży. Zabezpieczono także 240 litrów izopropylu i 60 litrów etanolu, substancji wykorzystywanych przy produkcji środków odurzających. Z zabezpieczonych preparatów można było wytworzyć około 200 litrów oleju konopnego, wartego co najmniej 800 tysięcy złotych. 

Ze zgromadzonego w śledztwie materiału dowodowego wynika, że w zlikwidowanym laboratorium podejrzani mogli wcześniej już wyprodukować około 50 litrów oleju konopnego, który następnie był wprowadzany do obrotu poprzez internet. 

Ponadto policjanci CBŚP przeszukali dom jednorodzinny położony na terenie gminy Santok. W wynajmowanym, przez jednego z zatrzymanych mężczyzn obiekcie policjanci znaleźli ukrytą na strychu torbę foliową z marihuaną. Dodatkowo marihuana znajdowała się również w damskiej torebce. 

W likwidacji laboratorium, policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji wsparli   funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Rzepina oraz policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. 

Śledztwo ma charakter rozwojowy. 

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-06
Data udostępnienia informacji: 2018-09-05
Liczba odsłon: 591