środa, 18 września 2019

Zatrzymania i areszty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej nielegalnie produkującej wyroby tytoniowe

Zatrzymania i areszty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej nielegalnie produkującej wyroby tytoniowe

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach prowadzi śledztwo dotyczące międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy. 9 września 2019 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie, Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego zatrzymali 7 mężczyzn, w tym dwóch obywateli RP, uwikłanych w przestępczy proceder.

Wielomilionowe straty Skarbu Państwa

Funkcjonariusze przeprowadzili akcję, w ramach której na terenie kilku posesji w powiecie piaseczyńskim oraz mińskim zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i produkcję nielegalnych papierosów.

Na gorącym uczynku zatrzymano 3 osoby. Łączne zaś w ramach tej akcji zatrzymanych zostało 7 mężczyzn, w wieku od 36 do 51 lat.

W ramach działań dokonano przeszukań posesji i samochodów, w wyniku których ujawniono 4 mln sztuk papierosów, bez obowiązujących znaków akcyzy skarbowej, o wartości ponad 3 mln zł oraz 4,5 tony krajanki tytoniowej o wartości prawie 3,7 mln zł.  Zabezpieczono także kompletną linię do produkcji papierosów. Łączna wartość zabezpieczonych przedmiotów  to ok. 6,7 mln. zł.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kwota uszczuplenia należności Skarbu Państwa obliczona tylko w odniesieniu do wstępnie zabezpieczonych wyrobów tytoniowych wynosi  około 7 milionów złotych z tytułu podatku akcyzowego i około 2 milionów złotych z tytułu podatku VAT

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym osobom prokurator postawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw skarbowych. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, art. 65 par 1 kks, art. 37 par.1 pkt. 1 i 5 kks oraz art. 12a ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Grozi za nie kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zwrócił się do sądu o zastosowanie wobec wszystkich podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i tymczasowo aresztował wszystkich podejrzanych na okres 3 miesięcy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-09-18
Data udostępnienia informacji: 2019-09-18
Liczba odsłon: 867