wtorek, 23 lipca 2019

Zatrzymania i tymczasowy areszt dla sprawców kradzieży pieniędzy z internetowych kont bankowych

Zatrzymania i tymczasowy areszt dla sprawców kradzieży pieniędzy z internetowych kont bankowych

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi postępowanie przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy przełamując zabezpieczenia sieci internetowej jednego z banków świadczących usługi bankowości elektronicznej, dokonali nieuprawnionych wypłat środków pieniężnych z kont podmiotów gospodarczych z południowej Wielkopolski w wysokości ponad 718.000 zł. Na polecenie prokuratora, 17 lipca 2019 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, Wydziału do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Głównej Policji w Warszawie zatrzymali na terenie kilku miejscowości w kraju 3 osoby w wieku 26-29 lat - mieszkańców województwa mazowieckiego.

Zakup sztabek złota

W toku śledztwa ustalono, iż 2 lipca 2019 r. posługując się zduplikowanymi kartami SIM i za pośrednictwem sieci Internet, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez upoważnienia i przełamując zabezpieczenia, dokonali kilkunastu transakcji, dokonując wypłat na ustalony rachunek bankowy. Następnie środkami tymi dokonali zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które jeszcze tego samego dnia w województwie śląskim odebrali.
Członkowie grupy byli doskonale zorganizowani, posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do Internetu, sfałszowane dokumenty tożsamości, korzystali z zduplikowanych kart SIM, poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, (258 § 1 kk)i dopuszczenia się oszustw komputerowych (287§1 kk) wobec mienia znacznej wartości (294§1 kk). Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz z uwagi na grożącą podejrzanym surową karę, prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora i aresztował podejrzanych na 3 miesiące.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-23
Data udostępnienia informacji: 2019-07-23
Liczba odsłon: 2 277

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj