środa, 07 listopada 2018

Zatrzymania i zarzuty w sprawie działania na szkodę Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia

Zatrzymania i zarzuty w sprawie działania na szkodę Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia

Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi postępowania w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej na szkodę Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.

Sprawcy spowodowali szkodę w wysokości 13 milionów złotych

W toku postępowania prokuratorzy Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie  ustalili, że doszło do licznych nieprawidłowości przy realizacji w latach 2010-2018 zamówień publicznych na rzecz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) w ramach projektu realizowanego -trenażera broni strzeleckiej „Śnieżnik”. 

Prokuratorzy ustalili, że sprawcy stworzyli system, w ramach którego dostarczano do WITU podzespoły elektroniczne urządzenia „Śnieżnik”, po znacznie zawyżonych cenach. Proceder polegał na nabywaniu części elektronicznych, a następnie przy wykorzystaniu stworzonego łańcucha firm (w tym, co najmniej dwóch utworzonych wyłącznie w tym celu), które były kolejnymi nabywcami podzespołów i tym samym, w sposób sztuczny zawyżali jego wartość. Ostatnia z firm uczestnicząca w łańcuchu, stawała do przetargu organizowanego przez WITU i przetarg ten jako jedyny oferent wygrywała. 

Prokuratorzy ustalili, że na skutek tych działań WITU został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok 13 milionów złotych.

Zatrzymano cztery osoby

Na polecenie prokuratorów Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymano cztery osoby, w tym ppłk Sławomira S. zajmującego stanowisko Kierownika jednego z Zakładów WITU. Wśród zatrzymanych jest również żona podpułkownika Izabela C.-S. prowadząca działalność gospodarczą i uczestnicząca we wskazanym wyżej łańcuchu dostaw. Dwie pozostałe zatrzymane osoby czyli Robert K. oraz Oksana R. również prowadziły działalność gospodarczą i uczestniczyły w łańcuchu dostaw do WITU. Zatrzymanym zostaną przedstawione zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągniecia korzyści majątkowej z artykułu 231 par. 2 kodeksu karnego. Podejrzanym zarzucano również dokonanie oszustwa co do mienia znacznej wartości w wysokości 13 milionów złotych  na szkodę WITU.

Po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanymi, prokuratorzy podejmą decyzję co do stosowania ewentualnych środków zapobiegawczych.  

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-07
Data udostępnienia informacji: 2018-11-07
Liczba odsłon: 1 227