środa, 06 marca 2019

Zatrzymania i zarzuty w sprawie nielegalnej produkcji papierosów

Zatrzymania i zarzuty w sprawie nielegalnej produkcji papierosów

Prokuratura Rejonowa w Pabianicach nadzoruje postępowanie prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji, Krajową Administrację Skarbową i Straż Graniczną w sprawie nielegalnego wyprodukowania i przechowywania bez znaków akcyzy co najmniej 350 tysięcy sztuk papierosów. W toku postępowania prokurator pięciu osobom przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych polegających na spowodowaniu uszczupleń podatkowych na kwotę ponad 300 tysięcy złotych.

Zlikwidowano fabrykę papierosów

W toku postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej doprowadziły do zlikwidowania w okolicach Rzgowa nielegalnej fabryki papierosów oraz linii do produkcji tytoniu i fajek wodnych. Czynności prowadzone były na terenie kilku nieruchomości. W jednej z nich ujawniono w pełni wyposażoną nielegalną fabrykę papierosów. W momencie wkroczenia tam służb, trwał proces produkcji. W pomieszczeniach przebywały łącznie cztery osoby – dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Niebawem zatrzymano także dwie inne osoby. Na potrzeby postępowania zabezpieczono urządzenia służące do produkcji wyrobów tytoniowych, a także 1,5 tony tytoniu i około 360 tysięcy sztuk gotowych papierosów. Przeszukania przeprowadzone na terenie innych posesji doprowadziły do wykrycia i zajęcia linii technologicznej do produkcji tytoniu do fajek wodnych, kolejnych maszyn do cięcia liści tytoniu oraz wiele innych przedmiotów wykorzystywanych w nielegalnej produkcji.

Straty mogą sięgać nawet 20 milionów złotych

W toku postępowania ustalono, że dzienna produkcja nielegalnej fabryki tytoniu mogła wynosić nawet około 400 tysięcy sztuk papierosów. W czasie działalności podejrzani mogli spowodować uszczuplenia podatkowe nawet w kwocie 20 mln złotych. Prokuratorzy nie wykluczają uzupełnienia podejrzanym zarzutów w tym zakresie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator Prokuratury Rejonowej w Pabianicach przedstawił pięciu zatrzymanym zarzuty wyprodukowania i przechowywania bez znaków akcyzy co najmniej 350 tysięcy sztuk papierosów i spowodowania uszczupleń podatkowych w kwocie przekraczającej 300 tysięcy złotych. Podejrzani to mieszkańcy województwa łódzkiego. Są wśród nich 2 kobiety w wieku 30 i 33 lat. Pozostali to mężczyźni w wieku od 36 do 55 lat.

Prokurator wobec dwóch z podejrzanych zastosował tytułem środka zapobiegawczego dozór Policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwocie 20 tysięcy złotych.

Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-06
Data udostępnienia informacji: 2019-03-05
Liczba odsłon: 993