piątek, 04 października 2019

Zatrzymania i zarzuty w sprawie usiłowania wymuszenia rozbójniczego oraz posiadania środków psychotropowych i odurzających

Zatrzymania i zarzuty w sprawie usiłowania wymuszenia rozbójniczego oraz posiadania środków psychotropowych i  odurzających

Prokuratura Rejonowa w Nysie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia przemocą, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, dwóch osób pokrzywdzonych do rozporządzenia mieniem własnym w kwocie 15 tysięcy zł.

Na polecenie prokuratora 24 września 2019 r. funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, Grupy Specjalnej Zarządu CBŚ w Opolu oraz jednostek policji znajdujących się na terenie województwa opolskiego dokonali szeregu przeszukań i zatrzymali 10 osób.

Bili i żądali pieniędzy

W toku śledztwa ustalono, iż 29 czerwca 2019 r, około godziny 21 na posesję pokrzywdzonego podjechały 4 auta, z których wysiadło około 20 mężczyzn. Następnie mężczyźni ci wdarli się do jego domu i żądali wydania pieniędzy w kwocie 15 tysięcy zł, stosując przy tym przemoc w postaci bicia pokrzywdzonego, który doznał licznych obrażeń ciała.W trakcie przeprowadzonych przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających w postaci: 3,4 kilograma amfetaminy, ponad 700 tabletek MDMA, 700 gram marihuany. Nadto zabezpieczono 53 kilogramów wyrobu akcyzowego w postaci suszu tytoniowego, gdzie wartość uszczuplonego podatku akcyzowego wynosiła ponad 20 000 zł. W wyniku przeprowadzonych czynności ustalono, iż zatrzymani mężczyźni są zawodnikami MMA oraz trenują sztuki walki, nadto stanowią grupę pseudokibiców sympatyzujących z opolskim klubem piłkarskim.

Usłyszeli zarzuty

W stosunku do dwóch zatrzymanych mężczyzn, którzy wdarli się na teren posesji i używając przemocy usiłowali wymusić gotówkę, prokurator ogłosił zarzuty popełnienia przestępstw z art. 193 kk, 282 kk, 158 par. 1 kk. Pięć osób usłyszało zarzuty posiadania znacznej ilości środków psychotropowych i odurzających, zakwalifikowanych z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec trzech podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec trzech podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, dalsze czynności skoncentrowane będą na wątku dotyczącym wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-10-04
Data udostępnienia informacji: 2019-10-04
Liczba odsłon: 817