czwartek, 13 czerwca 2019

Zatrzymania i zarzuty za wyłudzenie 1,5 miliona złotych z NFZ

Zatrzymania i zarzuty za wyłudzenie 1,5 miliona złotych z NFZ

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo dotyczące oszustw na szkodę Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie popełnianych przez właścicieli aptek, lekarza i inne osoby.

Na polecenie prokuratora (10 czerwca 2019 roku) funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie dokonali zatrzymania 5 osób, w tym lekarza i dwóch właścicieli aptek oraz przeprowadzili inne czynności procesowe, w tym przeszukania. Na wniosek prokuratora wobec trzech podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

„Srebrny interes” właścicieli aptek

W toku śledztwa prokurator Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie ustalił, że Krystyna K. i Rafał K. prowadząc apteki na terenie powiatu przemyskiego, weszli w porozumienie z lekarzem rodzinnym Ellą S., której zadaniem było wypisywanie recept na farmaceutyki na schorzenia dermatologiczne dla „osób zaufanych”. Na podstawie tych recept  miała być sporządzana maść w punktach aptecznych, w skład których wchodziło srebro koloidalne. Recepty nie były faktycznie realizowane w aptekach, tylko formalnie wprowadzane do systemu i w ten sposób wyłudzono refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia na kwotę ponad półtora miliona złotych. Proceder przestępczy funkcjonował od  2016 roku do 2018 roku.

Zarzuty stawiane podejrzanym

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie  prokurator ogłosił im zarzuty popełnienia oszustw dotyczących mienia wielkiej wartości, fałszowania i posługiwania się fałszywymi dokumentami kwalifikowane z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 294 par. 1 kk. Lekarzowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, natomiast właścicielom aptek kara pozbawienia wolności do lat 15, gdyż uczynili ono sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodów.

Prokurator na poczet obowiązku naprawienia szkody i kary grzywny zabezpieczył mienie należące do podejrzanych na kwotę około 1,3 miliona złotych.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec  podejrzanych Elli S. , Krystyny K.  i Rafała K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec nich tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-13
Data udostępnienia informacji: 2019-06-13
Liczba odsłon: 1 144