poniedziałek, 04 marca 2019

Zatrzymania i zarzuty za wyłudzenie ponad 9 milionów złotych z tytułu podatku VAT

Zatrzymania i zarzuty za wyłudzenie ponad 9 milionów złotych z tytułu podatku VAT

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wyłudzenia podatku Vat. W toku postępowania zatrzymano 5 osób. Są one podejrzane o wyłudzenie podatku VAT w wysokości 9 milionów złotych. Na wniosek prokuratora wobec osoby kierującej zorganizowaną grupą przestępczą zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wyłudzili ponad 9 milionów złotych

W toku śledztwa prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od marca 2015 roku do kwietnia 2016 roku. W tym czasie członkowie grupy wyłudzili podatek VAT w wysokości ponad 9 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa. Prokuratorzy ustalili, że osoby te wystawiły w tym czasie prawie pół tysiąca faktur VAT tytułem nabycia kartonów lub skrzynek kartonowych o wartości 41 milionów złotych. Sprawcy dokumentowali fikcyjne transakcje sprzedaży towarów na rzecz ustalonych podmiotów, czym zawyżali wartość naliczonego podatki VAT.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Na polecanie prokuratora zatrzymano pięć osób. Cztery z nich usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty wyłudzenia podatku VAT oraz oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości.

Środki zapobiegawcze

W stosunku do osoby kierującej zorganizowaną grupą przestępczą prokurator skierował wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wobec pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju i zakazów prowadzenia działalności gospodarczej.

Podejrzanym za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-04
Data udostępnienia informacji: 2019-03-04
Liczba odsłon: 803