piątek, 22 lutego 2019

Zatrzymania kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw gospodarczych

Zatrzymania kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw gospodarczych

Prokura Regionalna w Poznaniu prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP w Poznaniu śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw gospodarczych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

W ostatnich dniach funkcjonariusze przeprowadzili kolejną już realizację w tej sprawie. Tym razem zatrzymano 9 osób. Zostały one doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie prokurator ogłosi im zarzuty oszustwa oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a także pranie brudnych pieniędzy.

Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze, w tym wobec osób kierujących zorganizowaną grupą przestępczą i odgrywających istotną rolę w jej strukturach – środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczono dokumenty i komputery

Podczas akcji policjanci CBŚP zabezpieczyli dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci jako materiał dowodowy w sprawie. Zabezpieczono należący do podejrzanych majątek na poczet przepadku równowartości korzyści pochodzących z przestępstwa oraz grzywny.

Ustalenia śledztwa

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa ta działała na przełomie 2017 i 2018 roku w Poznaniu, w Warszawie i innych miastach na terenie Polski. Śledztwo zostało wszczęte we wrześniu 2018 roku w oparciu o materiały wskazujące na wyłudzanie pożyczek ze środków Unii Europejskiej na kwotę około 80 milionów złotych.

W toku śledztwa zakwestionowano udzielenie co najmniej 130 pożyczek dla 100 firm. Jak ustalono przedmiotem tych pożyczek były środki na zakup specjalistycznego sprzętu elektronicznego, luksusowe samochody, łodzie solarne oraz balon obserwacyjny.

31 osób zatrzymanych

Do sprawy zatrzymano już łącznie 31 osób, z czego większość została tymczasowo aresztowana. Podczas poprzedniej realizacji zatrzymano 22 osoby, przeszukano ponad 140 siedzib firm i mieszkań podejrzanych. Z ustaleń śledczych wynika, że łączne straty spowodowane działalnością tej grupy szacowane są już na około 80 milionów złotych.

Zabezpieczono mienie na ponad 20 milionów złotych

Ogromne zaangażowanie prokuratorów i funkcjonariuszy Policji pozwoliło na ujawnienie majątku należącego do podejrzanych w postaci kilkudziesięciu nieruchomości, kilkunastu samochodów oraz pieniędzy na rachunkach bankowych.

W efekcie czego zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 20 milionów złotych. Zabezpieczenia majątkowe mają na celu naprawienie szkód oraz pokrycie ewentualnych grzywien. Policjanci odzyskali również towary będące przedmiotami pożyczek zawartych przez tzw. „słupy”, których wartość szacowana jest na kilka milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-22
Data udostępnienia informacji: 2019-02-21
Liczba odsłon: 1 688