czwartek, 29 sierpnia 2019

Zatrzymania sprawców oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”

Zatrzymania sprawców oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”

Prokuratura Rejonowa w Goleniowie prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej oszustw na szkodę starszych osób metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. 22 sierpnia 2019 r funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali dwóch mężczyzn, zaangażowanych w przestępczy proceder. Mężczyźni zostali zatrzymani, gdy jeden z nich (Dariusz W.) przekazywał drugiemu (Robertowi Ł.) kwotę niemal 9 tys. złotych, którą za pomocą oszustwa wyłudzili od mieszkanki Wałbrzycha.

Grupa przestępcza

Śledztwo dotyczące oszust metodą „na wnuczka” i „na policjanta” wszczęto w sierpniu 2018 roku. W toku postępowania wytypowano dwóch podejrzanych, którzy w przestępczym procederze pełnili rolę kurierów i odbierali pieniądze od zmanipulowanych starszych osób. Pokrzywdzeni byli przekonani, że przekazują środki dla swoich bliskich, którzy znaleźli się w nagłej i nietypowej potrzebie. Wcześniej
o takich nierzeczywistych sytuacjach pokrzywdzeni byli informowani przez telefon,
a następnie – również telefonicznie – zgłaszał się do nich rzekomy policjant, instruujący, jak przekazać pieniądze.

Szef z Wielkiej Brytanii

Podejrzani poszukiwali pracy na jednym z portali internetowych. Zgłosił się do nich mężczyzna, który kontaktował się z nimi z telefonu o brytyjskim prefiksie 44. Zaproponował im pracę w charakterze kurierów, na którą przystali. Mężczyzna za każdym razem kontaktował się z Robertem Ł. i Dariuszem W. z innego numeru telefonu. Instruował ich, gdzie mają jechać, wskazując, że mają nie rozmawiać z osobami przekazującymi im przesyłki. Za swoje „kurierskie” usługi podejrzani inkasowali prowizję w kwocie 400 złotych za odebranie przesyłki. Z kolei 100 złotych otrzymywali za dzień oczekiwania lub za przejazd, w toku którego nie doszło do odebrania przesyłki. Robert Ł. działał w ramach grupy przestępczej od czerwca 2019 roku, zaś Dariusz W. dołączył do niej w sierpniu bieżącego roku.

Usłyszeli zarzuty

Robert Ł. doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dwie ustalone osoby i szereg osób dotychczas nieustalonych. Łączna  kwota wyłudzeń wynosi nie mniej niż 104 tys. złotych. W przypadku oszustwa na dwóch ustalonych osobach – mieszkanki Goleniowa i mieszkanki Wałbrzycha – starsze osoby były informowane telefonicznie przez osobę współpracującą z Robertem Ł., że doszło do wypadku z udziałem wnuka lub konkubiny syna, i konieczne jest przekazanie pieniędzy celem „wykupienia” od odpowiedzialności karnej. Prokurator zarzuca także Robertowi Ł., że co najmniej trzynastokrotnie wytransferował do Wielkiej Brytanii za pomocą międzynarodowych przekazów pieniężnych pieniądze pochodzące z przestępstw w łącznej kwocie ponad 93 tys. złotych.

Dariuszowi W. zarzucany jest czyn przestępczy związany z wyłudzeniem pieniędzy od mieszkanki Wałbrzycha.

Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty popełnienia przestępstw kwalifikowanych
z art. 258 par. 1 kk i art. 286 par. 1 kk w zw. z  art. 65 par. 1kk. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania.

Śledztwo ma charakter rozwojowy

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-08-29
Data udostępnienia informacji: 2019-08-28
Liczba odsłon: 610