czwartek, 28 lutego 2019

Zatrzymania w związku z nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych

Zatrzymania w związku z nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. prowadzi postępowanie przeciwko 30 osobom narodowości polskiej i ukraińskiej zajmującym się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych.

Jednoczesne zatrzymanie 30 osób

W ramach prowadzonego pod nadzorem prokuratora postępowania przygotowawczego funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu dokonali jednoczesnego zatrzymania 30 osób, w tym 6 Polaków – mieszkańców województwa łódzkiego, zachodnio-pomorskiego, a także wielkopolskiego i 24 obywateli Ukrainy.  To osoby w wielu od 23 do 66 lat.

Wyroby tytoniowe o wartości 20 milionów złotych

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dopuszczenia się przestępstw ujętych w kodeksie karnoskarbowym oraz ustawie o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, w tym wyprodukowania nie mniej niż 30.000.000 sztuk wyrobów tytoniowych o wartości 20.000.000 złotych i doprowadzenia do uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego w wysokości 23.800.000 złotych.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, prokurator wystąpił do sądu z wnioskami o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 29 osób.

Ustalenia śledztwa

Jak wynika z poczynionych w toku śledztwa ustaleń, do pracy w zlikwidowanej fabryce obywateli Ukrainy werbowano za pośrednictwem ogłoszeń prasowych. Następnie celem uniknięcia odnotowania przez służby graniczne faktu ich przyjazdu na teren Polski, trafiali oni z Ukrainy transportem lotniczym do Niemiec. Kolejno drogą lądową przewożeni byli bezpośrednio na teren nielegalnej fabryki tytoniu.

Wyprodukowany przez podejrzanych towar trafiał głównie do Wielkiej Brytanii, Norwegii i na Islandię. Nielegalna fabryka była jedną z największych i najnowocześniejszych zlikwidowanych w naszym kraju.

W trakcie czynności przeszukania pomieszczeń nielegalnej fabryki zabezpieczono kilkaset kolejnych ton tytoniu, oraz gotowych do sprzedaży papierosów. Procesowe oględziny zatrzymanych przedmiotów i ustalenie ich wartości pozwoli na określenie pełnej zawartości prawno – karnej czynów zarzucanych podejrzanym.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-28
Data udostępnienia informacji: 2019-02-28
Liczba odsłon: 583