poniedziałek, 13 maja 2019

Zatrzymania w związku z wyłudzeniem blisko 600 tysięcy złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Zatrzymania w związku z wyłudzeniem blisko 600 tysięcy złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie śledztwo w sprawie wyłudzenia w 2015 roku kwoty 590.000 złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w związku z inwestycją w „start-up”.

W ubiegłym tygodniu na polecenie prokuratora funkcjonariusze Policji zatrzymali członka Rady Inwestycyjnej działającej przy Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. w Lublinie (CIiTT) Piotra K. oraz prezesa zarządu CIiTT Grzegorza W.

Tymczasowe aresztowania

Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Lublinie  usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa wyłudzenia mienia znacznej wartości.

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania argumentując go wysoką karą grożącą podejrzanym oraz obawą matactwa. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Piotra K. i Grzegorza W.,  ale zdecydował, że mogą oni go opuścić, jeśli wpłacą kaucję odpowiednio 220 tysięcy i 100 tysięcy złotych.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Ustalenia śledztwa

Przedmiotem śledztwa jest działalność Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. w Lublinie (CIiTT), które powstało w celu lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego uczelni oraz transferu wyników prac naukowych do gospodarki. Środki finansowe na realizację tych zamierzeń pochodziły z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

CIiTT zajmowało się wyszukiwaniem osób zainteresowanych rozwojem własnych, innowacyjnych pomysłów, które mogą znaleźć komercyjne zastosowanie w biznesie. Zgłoszone pomysły poddawane były analizom ekonomicznym i technologicznym, a w dalszej kolejności przygotowywano niezbędną dokumentację m.in. w postaci biznesplanu, dotyczącą możliwości wprowadzenia produktu lub usługi na rynek gospodarczy.

Po uzyskaniu zgody PARP na inwestowanie w wybrany projekt, zakładana była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tzw. „start-up”. CIiTT wspierało finansowo ją środkami pochodzącymi z PARP nabywając jej udziały. Pozostałymi udziałowcami była spółka pomysłodawcy – wynalazcy i inne podmioty.

Mechanizm działania

Piotr K. będący członkiem Rady Inwestycyjnej działającej przy CIiTT, wspólnie z prezesem zarządu CIiTT Grzegorzem W. nakłonili ustaloną osobę do nabycia udziałów w nieaktywnej gospodarczo spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie podmiot ten złożył wniosek wraz z wymaganymi przez PARP dokumentami wskazującymi na zamiar zrealizowania innowacyjnego pomysłu o nazwie „Preparat kosmetyczny” tj. wprowadzeniu na rynek produktu dermokosmetycznego o działaniu antycellulitowym.

Po akceptacji pomysłu, została utworzona nowa spółka z o.o., która otrzymała na realizację przedsięwzięcia wsparcie finansowe w wysokości 590.000 złotych, za udziały w niej nabyte przez CIiTT.

Prezes spółki na polecenie Piotra K. wypłacił w gotówce łącznie 580.000 złotych, z czego przekazał mu 520.000 zł, zaś pozostałą kwotę przeznaczył na własne cele. Spółka nie podjęła żadnej działalności w kierunku produkcji „Preparatu kosmetycznego”

W toku dotychczasowego postępowania zarzuty usłyszało w sumie 4 podejrzanych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-13
Data udostępnienia informacji: 2019-05-12
Liczba odsłon: 1 679