środa, 27 lutego 2019

Zatrzymania w związku z wyrządzeniem spółce Lotos Petrobaltic S.A. szkody w wielkich rozmiarach

Zatrzymania w związku z wyrządzeniem spółce Lotos Petrobaltic S.A.  szkody w wielkich rozmiarach

Dzisiaj (27 lutego 2019 roku) na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymali 3 osoby w związku z zarzutami dotyczącymi wyrządzenia szkody w mieniu spółki Lotos Petrobaltic SA.

Wśród zatrzymanych jest były prezes zarządu Lotos Petrobaltic S.A. Zbigniew P., były wiceprezes spółki Dariusz W. oraz kierownik realizowanego projektu Zbigniew N.

Zatrzymanym osobom zostaną przedstawione zarzuty niedopełnienia obowiązków w trakcie realizacji inwestycji dotyczącej wykorzystania jednego ze złóż ropy naftowej oraz przebudowy platformy wiertniczej „Petrobaltic”, czego skutkiem było wyrządzenie w mieniu tej spółki szkody w wielkich rozmiarach, w wysokości nie mniejszej niż 47 milionów złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani, doprowadzając do zawarcia z włoską firmą aneksu do umowy na przebudowę platformy wiertniczej, nie zweryfikowali kosztów tej inwestycji i podjęli nieuzasadnione gospodarczo decyzje dotyczące wyboru technologii do jej realizacji w zakresie posadowienia platformy. Decyzje te, dotyczące lat 2014 – 2015, skutkowały znaczącym zwiększeniem kosztów inwestycji.

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi prokurator podejmie decyzje dotyczącą zastosowania środków zapobiegawczych.

Za przestępstwa zarzucane podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-27
Data udostępnienia informacji: 2019-02-27
Liczba odsłon: 493