środa, 30 stycznia 2019

Zatrzymania w związku z zarzutami niegospodarności w spółce LOTOS S.A.

Zatrzymania w związku z zarzutami niegospodarności w spółce LOTOS S.A.

Wczoraj (29 stycznia 2019 roku) w godzinach porannych, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku, agenci CBA zatrzymali 4 osoby w związku z zarzutami dotyczącymi niegospodarności w zarządzaniu mieniem LOTOS S.A. To efekt śledztwa dotyczącego działalności podmiotu prowadzącego usługi w zakresie doradztwa biznesowego.

Wśród zatrzymanych jest Paweł O. (były Prezes Zarządu), Adam L. (zastępca Dyrektora Generalnego) oraz Marta Z.G. (kierownik jednej z komórek organizacyjnych tej spółki). Czwartym z zatrzymanych jest Tomasz S. prowadzący działalność gospodarczą w zakresie doradztwa biznesowego.

Zarzuty wyrządzenia znacznej szkody majątkowej 

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Pawłowi O. i Adamowi L. prokurator przedstawił zarzut wyrządzenia spółce LOTOS S.A. znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 246 tysięcy złotych poprzez zawarcie, w roku 2011, z jednym z podmiotów zewnętrznych, fikcyjnej umowy o świadczenie usług doradczych. Umowa ta została zawarta z jednoczesnym pominięciem obowiązujących w spółce procedur dotyczących zakupu w trybie negocjacyjnym.

Pomocnictwo do popełnienia przestępstwa  

Marcie Z.-G. przedstawiono zarzut pomocnictwa do tego przestępstwa. Zachowanie podejrzanej polegało na tym, że niedopełniła ona swych obowiązków w zakresie nadzoru nad stosowaniem procedur wyboru kontrahenta i tym samym umożliwiła popełnienie przestępstwa polegającego na wyrządzeniu spółce LOTOS S.A. znacznej szkody majątkowej.

Wystawiał faktury na fikcyjne usługi 

Tomaszowi S. ogłoszono zarzuty dotyczące wyrządzenia Spółce LOTOS S.A. znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 246 tysięcy złotych poprzez podpisanie umowy na fikcyjne usługi, a następnie wystawianie faktur umożliwiających dokonywanie płatności za nierealizowane czynności.

Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzje w zakresie środków zapobiegawczych.

Za przestępstwa zarzucane zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-30
Data udostępnienia informacji: 2019-01-30
Liczba odsłon: 860