czwartek, 04 października 2018

Zatrzymanie i areszt wobec Artura A. podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym

Zatrzymanie i areszt wobec Artura A. podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym

W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturą Okręgową w Warszawie wspólnie z Komendą Stołeczną Policji Wydziałem do Walki z Przestępczością Narkotykową dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej, w czerwcu 2018 roku na polecenie prokuratora zatrzymano 8 osób. Brali oni udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała od 2013 roku do czerwca 2018 roku i zajmowała się między innymi wprowadzaniem do obrotu narkotyków.

Członkowie grupy usłyszeli zarzuty

Zatrzymania realizowali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową oraz Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji, wspierani przez policjantów z CBŚP oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

W toku realizowanych wówczas czynności procesowych zabezpieczono narkotyki, z których możliwe było przygotowanie 2300 porcji handlowych, m.in.  amfetaminę, marihuanę i mefedron, a także broń palną oraz amunicję.

Zatrzymani działali m.in. na terenie Góry Kalwarii oraz innych miejscowości powiatu piaseczyńskiego. Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, iż w okresie objętym zarzutami wprowadzili oni do obrotu około 10 kilogramów środków odurzających, w tym amfetaminy oraz mefedronu.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 podejrzanym –  w grupie o charakterze zbrojnym. Podejrzani są oni także o wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków, udzielanie środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posiadanie narkotyków, a także spowodowanie obrażeń ciała jednej osoby poprzez jej postrzelenie.

Poszukiwany listem gończym został zatrzymany

Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą Artur A. nie został wówczas zatrzymany i ukrywał się przez organami ścigania. Wobec tego prokurator uzyskał postanowienie Sądu o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego i postanowił o poszukiwaniu go listem gończym.

Artur A. został zatrzymany 26 września 2018 roku na terenie Warszawy, a następnie 1 października 2018 roku doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokurator przedstawił Arturowi A. zarzuty kierowania w okresie od 2013 roku do czerwca 2018 roku zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, mającej na celu wprowadzanie do obrotu narkotyków, wymuszenia rozbójnicze oraz popełnianie innych przestępstw kryminalnych. W skład tej grupy wchodzili pozostali zatrzymani w tej sprawie, którzy aktualnie przebywają w aresztach śledczych. Drugi zarzut dotyczy spowodowania u innej osoby obrażeń ciała na okres powyżej 7 dni. Do zdarzenia doszło w marcu 2018 roku na terenie miejscowości Baniocha. Artur A. działając wspólnie i w porozumieniu z Pawłem K. – obecnie tymczasowo aresztowanym w tej sprawie, postrzelili pokrzywdzonego w nogę.

Aktualnie w toku przedmiotowego postępowania status podejrzanych posiada 10 osób. Wobec 9 podejrzanych stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-04
Data udostępnienia informacji: 2018-10-03
Liczba odsłon: 771