środa, 03 kwietnia 2019

Zatrzymanie kierującego zorganizowaną grupą przestępczą popełniającą przestępstwa skarbowe

Zatrzymanie kierującego zorganizowaną grupą przestępczą popełniającą przestępstwa skarbowe

W ubiegły poniedziałek (1 kwietnia 2019 roku) na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, funkcjonariusze gdańskiego zarządu CBŚP oraz funkcjonariusze z Mazowieckiego i Lubuskiego Urzędu Celno - Skarbowego dokonali zatrzymania 31 - letniego mieszkańca Wilanowa. W tym samym czasie dokonano przeszukań w kilkudziesięciu miejscach na terenie kraju w celu zabezpieczenia dokumentacji finansowo – księgowej oraz innych dowodów.

Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Zatrzymanemu prokurator ogłosił zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się popełnianiem przestępstw skarbowych. Polegały one na uszczupleniu zobowiązań podatkowych na terenie Polski i Niemiec w związku ze zmianą przeznaczenia oleju opałowego i smarowego. Członkowie grupy nielegalnie dodawali substancje chemiczne oraz sprzedawali towar, jako olej napędowy. W ten sposób grupa doprowadziła do uszczupleń zobowiązań podatkowych łącznej wysokości 22,5 milionów złotych i 13,7 milionów euro.
W stosunku do zatrzymanego sformułowano również zarzut „prania” środków pochodzących z opisanego procederu w kwocie prawie 2 milionów złotych oraz 145 tysięcy euro. Podejrzanemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Wspólne działania służb polskich i niemieckich

Realizowane czynności były skoordynowane z działaniami niemieckich służb wymiaru sprawiedliwości dotyczącymi zatrzymania pozostałych uczestników procederu działających na terenie Niemiec.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-04-03
Data udostępnienia informacji: 2019-04-03
Liczba odsłon: 848