środa, 17 kwietnia 2019

Zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o nielegalną uprawę konopi

Zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o nielegalną uprawę konopi

Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi postępowanie dotyczące grupy przestępczej zajmującej się uprawą ziela konopi innych niż włókniste.

W toku czynności realizowanych pod nadzorem prokuratury przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gdańsku oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku zlikwidowano gigantyczną plantację tzw. konopi indyjskich. Dokonano również zatrzymania 30-letniego Radosław L.

Tymczasowe aresztowanie

Zatrzymany po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku usłyszał zarzut  uprawy konopi innych niż włókniste mogącej dostarczyć znaczną ilości ziela konopi.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględniając wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Zabezpieczono niemal 2700 krzewów konopi

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gdańsku pozyskali informację o funkcjonowaniu w powiecie kartuskim plantacji konopi indyjskich. Ścisła współpraca z funkcjonariuszami Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku pozwoliła na potwierdzenie tej wiadomości.

Służby przeszukały posesję,  likwidując plantację konopi indyjskich. Nielegalna uprawa była ukryta w jednym z budynków znajdujących się na prywatnej działce. Rośliny wypełniały niemal każde pomieszczenie tego budynku. Łącznie policjanci zabezpieczyli blisko 2700 krzewów konopi indyjskich w różnych fazach wzrostu, z których można by uzyskać ponad 800 kilogramów marihuany o czarnorynkowej wartości 13 milionów złotych.

Uprawy zajmowały 5 pomieszczeń

Uprawy mieściły się w 5 przystosowanych pomieszczeniach, wyposażonych w oświetlenie, ogrzewanie, nawadnianie oraz w system wentylacyjny. Plantacja posiadała również własne zasilanie w postaci dwóch agregatów prądotwórczych, umieszczonych w specjalnie wytłumionym pomieszczeniu.

2,5 kilograma marihuany w suszarni

Na terenie plantacji było też odrębne pomieszczenie służące do suszenia konopi, ujawniono w nim urządzenie do oddzielania kwiatostanu od liści, wagę elektroniczną, zgrzewarkę i worki próżniowe, a także 2,5 kilograma marihuany.

Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-04-17
Data udostępnienia informacji: 2019-04-16
Liczba odsłon: 730