wtorek, 22 stycznia 2019

Akt oskarżenia w sprawie przebicia opon w ponad 60 samochodach

Akt oskarżenia w sprawie przebicia opon w ponad 60 samochodach

Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do Sądu Rejonowego w Myszkowie, akt oskarżenia przeciwko 56-letniemu Adamowi J., zarzucając mu zniszczenie mienia w postaci opon samochodowych. W postępowaniu uznano także, że czyn oskarżonego jest występkiem o charakterze chuligańskim.

Ustalenia śledztwa 

W toku postępowania ustalono, że 1 października 2018 roku wielu mieszkańców Myszkowa zauważyło, że w należących do nich samochodach zostały przebite opony. W wyniku podjętych działań śledczych, a w szczególności analizy zapisów monitoringu stwierdzono, że opony zostały przebite nożem przez 56-letniego mieszkańca Myszkowa – Adama J.

Mężczyzna wyrządził szkody o wartości 17 tysięcy złotych 

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego do zdarzenia doszło w nocy z 30 września na 1 października  2018 roku. Adam J. dokonał wówczas zniszczenia opon w 66 samochodach, zaparkowanych przy ulicach: Strażackiej, Kościuszki, Słowiańskiej, Kościelnej, PCK, Spółdzielczej, Skłodowskiej i 11-go Listopada. Łączna wysokość spowodowanych przez niego szkód wynosi około 17.000 złotych.

Zatrzymany był pod wpływem alkoholu 

Podjęte przez organy ścigania niezwłoczne czynności pozwoliły na zatrzymanie mężczyzny już 1 października 2018 roku.  Badanie przeprowadzone bezpośrednio po zatrzymaniu sprawcy wykazało 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam J. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, lecz nie potrafił w sposób racjonalny wytłumaczyć motywów swojego zachowania. Wyjaśnił, że w dniu zdarzenia wypił znaczne ilości alkoholu i postanowił wyładować złość, przebijając opony w samochodach.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Myszkowie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że sprawca w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów nie miał zniesionej zdolności rozumienia znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem, czyli był w pełni poczytalny.

Zarzucane Adamowi J. przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-22
Data udostępnienia informacji: 2019-01-21
Liczba odsłon: 2 805