poniedziałek, 04 czerwca 2018

Prokurator Bartosz Biernat został wyróżniony w konkursie „Złote Paragrafy”

Prokurator Bartosz Biernat został wyróżniony w konkursie „Złote Paragrafy”

W 24. edycji konkursu „Złote Paragrafy” dla najwybitniejszych przedstawicieli świata prawniczego zorganizowanym przez „Dziennika Gazeta Prawna” nagrodę dla najlepszego prokuratora otrzymał Bartosz Biernat - prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu delegowany do Prokuratury Krajowej.

W uzasadnieniu decyzji podkreślono, że prokurator Bartosz Biernat swoją postawą udowodnił, że zadaniem prokuratora nie jest stawianie zarzutów, a rzeczywista ochrona interesu społecznego i dążenie do prawdy. Jest on jednym z prokuratorów, którzy doprowadzili do uniewinnienia Tomasza Komendy.

Przedstawiając prokuratora Bartosza Biernata podczas konferencji w Prokuraturze Krajowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że ból i cierpienie Tomasza Komendy, który został niesłusznie skazany za zabójstwo 15-letniej Małgosi, być może trwałyby dłużej i w dalszym ciągu przebywałby on w zakładzie karnym, gdyby nie kilka osób w prokuraturze, które wykazały się ogromną determinacją, profesjonalizmem i pracowitością w wyjaśnieniu tej sprawy, wśród których jest prokurator Bartosz Biernat. Już w 2010 roku poinformował on swoich ówczesnych przełożonych, że Tomasz Komenda jest niewinny. Przełożeni odebrali mu jednak to postępowanie. Prokurator Bartosz Biernat niespełna dwa tygodnie po zmianach w prokuraturze, do których doszło w 2016 roku, poprosił o osobiste spotkanie z I Zastępcą Prokuratora Generalnego – Prokuratorem Krajowym Bogdanem Święczkowskim. Podczas tego spotkania podzielił się wątpliwościami w sprawie, która dręczyła go od lat, a którą mu odebrano. Nowe kierownictwo prokuratury podjęło decyzję, że sprawa zostanie zbadana ponownie przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Prokurator Dariusz Sobieski, który prowadzi to postępowanie wspólnie z funkcjonariuszami Policji, podjęli intensywne czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności tej zbrodni i ustalenia jej rzeczywistych sprawców. Czynności te okazały się skuteczne. Po ponad 20 latach od zdarzenia ustalony został sprawca tej okrutnej zbrodni, którym okazał się być Ireneusz M. Jednocześnie na wniosek dolnośląskich prokuratorów Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komende.

W uroczystości wręczenia nagród dla prokuratora Bartosza Biernata i pozostałych nagrodzonych prawników uczestniczył I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski oraz Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand, który zasiadał również w kapitule konkursu.

Nagrodzonemu prokuratorowi Bartoszowi Biernatowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-06-04
Data udostępnienia informacji: 2018-06-04
Liczba odsłon: 8 697