środa, 16 czerwca 2021

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu: zatrzymano 6 osób w związku z likwidacją nielegalnej wytwórni papierosów

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu:  zatrzymano 6 osób w związku z likwidacją nielegalnej wytwórni papierosów

10 czerwca 2021 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze Wydziału w Kaliszu Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 6 mężczyzn w wieku od 30 do 50 lat (4 obywateli Ukrainy, 1 obywatel Polski i 1 obywatel Białorusi) w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych oraz popełnianiem przestępstw skarbowych.

Zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów

W trakcie przeszukania posesji położonej w województwie dolnośląskim w jednym z budynków gospodarczych ujawniono nielegalną fabrykę papierosów, a w niej profesjonalną linię do konfekcjonowania wyrobów tytoniowych o wartości około miliona złotych. W tym pomieszczeniu znajdowała się również suszarnia do krajanki tytoniowej i jej nawilżania. Wydajność zabezpieczonej maszyny mogła wynosić od 4 do 5 ton dziennie, co jest porównywalne z parametrami ciągów technologicznych stosowanych przez legalnych producentów papierosów.

Narażano Skarb Państwa na straty przekraczające 25 mln zł

Funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli około 23 ton wyrobów akcyzowych, w tym ponad 8 ton suszu tytoniowego, blisko 9 ton tytoniu do palenia i 6 ton sprasowanych liści tytoniu. Wartość rynkowa przejętych wyrobów tytoniowych wynosi około 6 mln zł. Gdyby towar trafił on na rynek, Skarb Państwa byłby narażony na straty w wysokości ponad 25 mln zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT. Podczas działań zabezpieczono także samochód ciężarowy o wartości szacunkowej 100.000 złotych, na naczepie którego znajdował się tytoń nielegalnego pochodzenia.

Zarzuty i tymczasowe aresztowanie

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nabywaniem i produkcją papierosów bez znaków akcyzowych oraz uchylaniem się od zapłaty z tego tytułu należności podatkowych. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec 5 podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. W stosunku do jednego z zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-06-16
Data udostępnienia informacji: 2021-06-16
Liczba odsłon: 2 019