poniedziałek, 02 listopada 2020

Rozbicie zorganizowanych grup przestępczych przemycających papierosy przez Bug

Rozbicie zorganizowanych grup przestępczych przemycających papierosy przez Bug

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie (8-9 oraz 21–22 października 2020 roku) przeprowadzili czynności, w trakcie których zatrzymano 6 osób wchodzących w skład dwóch grup przestępczych zajmujących się przemytem przez polsko – ukraińska granicę papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W trakcie działań przeszukano 14 posesji, na których ujawniono i zabezpieczono przedmioty wykorzystywane w przestępczej działalności. Wsparcia technicznego w realizowanych czynnościach udzieliła Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytów celnych kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk oraz z art. 63 par. 2, 54 par. 1 i 86 par. 2 kks.

Podejrzanym grozi kara do lat 10 pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Na wniosek prokuratora wobec 6 podejrzanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wśród aresztowanych jest szef jednej z grup przestępczych. Ponadto Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 4 członków grup przestępczych poszukiwanych listami gończymi.

Grupy dokonywały przemytu papierosów przez Bug

Postępowanie prowadzone przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej dotyczy działalności zorganizowanych grup przestępczych działających w okresie od marca 2019 roku zajmujących się przemytem papierosów w rejonie granicy polsko – ukraińskiej na rzece Bug w rejonie Hrubieszowa, Zbereża i Woli Uhruskiej. Z ustaleń prokuratorów wynika, że grupy te dokonały kilkudziesięciu przemytów papierosów.

Skarb Państwa stracił prawie 17 milionów złotych

Przez rzekę graniczną Bug papierosy przemycano na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju. W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, a kierowcy w trakcie ucieczki z miejsca przemytu kilkukrotnie taranowali samochody Straży Granicznej blokujące im wyjazd.

Skarb Państwa na skutek realizacji przemytów stracił prawie 17 milionów złotych.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-11-02
Data udostępnienia informacji: 2020-10-30
Liczba odsłon: 975