środa, 30 czerwca 2021

Surowy wyrok skazujący za prowadzenie plantacji marihuany

Surowy wyrok skazujący za prowadzenie plantacji marihuany

Przed Sądem Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim (25 czerwca 2021 roku) zapadł wyrok z oskarżenia Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wobec 10 osób. Prokurator zarzucał im kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej uprawy znacznych ilości konopi innych niż włókniste oraz wytwarzanie znacznej ilości marihuany, a także uczestnictwie w obrocie znaczną ilością narkotyków. Plantacje były prowadzone w miejscowości Bienice - woj. zachodniopomorskie, miejscowości Gołdap - woj. warmińsko-mazurskie oraz miejscowości Dąbroszyn - woj. lubuskie. Grupa działała w okresie od czerwca 2017 roku do stycznia 2019 roku.

Kierujący grupą skazany na 9 lat pozbawienia wolności

Oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz przestępstwa wbrew ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii Tien Manh N. (obywatel Wietnamu) został skazany na karę łączną 9 lat pozbawienia wolności. Ponadto sąd wymierzył mu grzywnę w wysokości 800 stawek dziennych po 100 złotych (800 tys. złotych), nawiązkę 20 tysięcy złotych na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 870 tysięcy złotych.

Kary pozbawienia wolności i wysokie grzywny

Pięć osób, którym prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa narkotykowe, zostało skazanych na kary łączne pozbawienia wolności w wymiarze od 4 do 6 lat w tym Piotr S. na karę 6 lat, natomiast Tomasz S., Trung Thanh N. (obywatel Wietnamu), Tomasz B. oraz Piotr H. na kary po 4 lata. Ponadto Piotrowi S. sąd wymierzył: grzywnę w wysokości 500 stawek dziennych po 100 złotych (500 tysięcy złotych), nawiązkę 15 tysięcy złotych na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 68,5 tysięcy złotych. Tomaszowi S. sąd wymierzył grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych po 100 złotych (300 tysięcy złotych), nawiązkę 5 tys. złotych na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 5 tys. złotych. Trung Thanh N. został skazany na grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych po 100 złotych (300 tysięcy złotych), nawiązkę 5 tysięcy złotych na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii. Tomaszowi B. sąd wymierzył grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych po 100 złotych (300 tysięcy złotych), nawiązkę 5 tys. złotych na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 50 tys. złotych. Piotrowi H. sąd wymierzył grzywnę w wymiarze 300 stawek dziennych po 100 złotych (300 tysięcy złotych), nawiązkę 5 tysięcy złotych na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 25 tysięcy złotych.

Pozostałe 4 osoby, którym zarzucono popełnienie przestępstw narkotykowych zostały skazane na kary pozbawienia wolności, w tym Przemysław S. na łączną karę 3 lat pozbawienia wolności, natomiast Zbigniew W., Marek Z. oraz Sy Tinh V. (obywatel Wietnamu) na kary po 3 lata i 1 miesiącu pozbawienia wolności.

Zlikwidowane plantacje

Przedmiotem sprawy były zlikwidowane plantacje konopi innych niż włókniste znajdujące się na terenie województwa zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego, gdzie ujawniono i zatrzymano pracujących tam „plantatorów”. W toku postępowania ustalono, że ze zlikwidowanych upraw uzyskano marihuanę w ilości nie mniejszej niż 137 kilogramów. Przyjmując średnią cenę hurtową kilograma marihuany jako 14000 złotych wartość uzyskanych narkotyków w hurcie wynosiła prawie 2 miliony złotych. Konopie były uprawiane w specjalnie do tego celu wyposażonych pomieszczeniach posiadających odpowiednią instalację oświetleniową i wentylacyjną.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-06-30
Data udostępnienia informacji: 2021-06-29
Liczba odsłon: 5 697

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj