wtorek, 05 stycznia 2021

Zatrzymania i zarzuty dla członków grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT

Zatrzymania i zarzuty dla członków grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT

Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadziły do zatrzymania 17 osób w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy. Wśród zatrzymanych był kierujący grupą przestępczą.

Ponadto w toku podjętych czynności przeszukano siedziby kilku firm, głównie na terenie woj. wielkopolskiego. Do badań zabezpieczono dokumentację, nośniki danych, komputery oraz telefony.

Co zarzuca się zatrzymanym

Doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu usłyszeli szereg zarzutów, w tym odpowiednio kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, popełnienia zbrodni VAT-owskiej.

Podejrzanym za zarzucane przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 25 lat.

Zajęto mienie 

W toku realizowanych czynności zajęto majątek podejrzanych, w tym samochody oraz pieniądze. Łączna suma mienia, które może być zabezpieczone to kilka milionów złotych, w tym również hipoteki na nieruchomościach na poczet zabezpieczenia uiszczenia należności publicznoprawnych, a także zakazy zbycia i obciążania nieruchomości, czyli tzw. konfiskata rozszerzona.

Fikcyjny obrót paletami 

Ostatnie działania organów ścigania to efekt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu wraz z funkcjonariuszami CBŚP. Dotyczy ono trwającego w od początku 2018 roku do końca czerwca 2019 roku procederu popełniania przestępstw karnoskarbowych oraz fałszowania dokumentów księgowych. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej założonej przez Jerzego M. i działającej w Biernatkach (powiat kaliski) i innych miejscowościach na terenie kraju, podejmowali w powyższym okresie czynności związane z fikcyjnym obrotem paletami drewnianymi, deskami oraz innymi elementami drewnianymi, wystawiając w tym celu fikcyjne faktury VAT dotyczące transakcji gotówkowych wartości nie mniejszej niż 50 milionów złotych. Takie działania miały na celu stworzenie wrażenia legalnej działalności i służyły do wyłudzenia podatku. Wartość uszczuplenia należności publicznoprawnej z tego tytułu szacowana jest na kwotę ponad 8 milionów złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-01-05
Data udostępnienia informacji: 2021-01-04
Liczba odsłon: 1 558