piątek, 14 października 2016

Opłaty za parkowanie w soboty pod lupą prokuratorów

Opłaty za parkowanie w soboty pod lupą prokuratorów

Prokuratura Regionalna w Gdańsku zleciła podległym jednostkom analizę uchwał organów samorządu terytorialnego dotyczących stref płatnego parkowania. Analiza ta doprowadziła do zaskarżenia kolejnych uchwał wydanych w tym przedmiocie.

Prokuratura Rejonowa w Pucku zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku pięć tego typu aktów (uchwały Rad Gmin: Hel, Jastarnia, Kosakowo, Puck i Władysławowo). Prokuratura Rejonowa w Tczewie zaskarżyła uchwałę Rady Miasta Pelplin, a Prokuratura Rejonowa w Malborku – na podstawie art. 70 Prawa o prokuraturze – wezwała Rady Gmin Stegna i Krynica Morska do zmiany zakwestionowanych zapisów uchwał. Rada Miasta Bytowa została wezwana do podjęcia takich działań przez Prokuraturę Rejonową w Bytowie.

Już wcześniej Prokurator Regionalny w Gdańsku doprowadził do zaskarżenia do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych zapisów 9 uchwał. Przewidywały one odpłatność za postój pojazdów na drodze publicznej w strefie płatnego parkowania w soboty.

Prokurator Regionalny w Gdańsku zalecił ponadto podległym sobie prokuratorom, by w sytuacjach uzasadniających zakwestionowanie aktu prawnego jednostek samorządu terytorialnego w pierwszej kolejność korzystać z wynikającego z art. 70 Prawa o prokuraturze uprawnienia do wezwania organu podejmującego uchwałę do zmiany lub uchylenia aktu niezgodnego z prawem.

O działaniach podejmowanych przez prokuratorów w tym zakresie pisaliśmy również: 09 września 2016 roku, 24 sierpnia 2016 roku oraz 22 czerwca 2016 roku

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Administrator
Informację udostępnił: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2016-10-14
Data udostępnienia informacji: 2016-10-14
Liczba odsłon: 2 034