wtorek, 18 września 2018

23. Roczna Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów

23. Roczna Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów

W dniach 9 - 13 września 2018 roku w Johannesburgu Zastępca Prokuratora Generalnego Andrzej Pozorski wziął udział w 23. Rocznej Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów.

Gospodarzem tegorocznej konferencji był Dyrektor Prokuratury Republiki Południowej Afryki – Dr Silas M Ramaite, S.C. W spotkaniu uczestniczyło ponad 500 przedstawicieli prokuratury reprezentujących łącznie 99 państw na wszystkich kontynentach.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji była niezależność prokuratury, rozważana na różnych płaszczyznach w kontekście służby prokuratora dla społeczeństwa.

Konferencje Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów są unikalnym forum spotkań prokuratorów z całego świata, służących wymianie doświadczeń zawodowych i nawiązywaniu kontaktów. Organizacja konferencji w RPA zbiegła się w czasie z obchodzonymi w tym roku uroczystościami z okazji 100. rocznicy urodzin Nelsona Mandeli, ojca demokracji południowoafrykańskiej. Był on gościem specjalnym konferencji zorganizowanej w 2000 roku w Kapsztadzie. Szczególnym punktem w programie było przyznanie pierwszego Medalu Zasługi Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów Benjaminowi Ferenczowi – wybitnemu prawnikowi amerykańskiemu węgierskiego pochodzenia, głównemu oskarżycielowi w procesie norymberskim.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Prokuratorów powstało w 1995 roku. Aktualnie skupia ponad 350 tysięcy prokuratorów w 183 krajach. Polska prokuratura jest jego uczestnikiem organizacyjnym od 2013 roku.

Kolejna roczna konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów odbędzie się w 2019 roku w Buenos Aires.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-18
Data udostępnienia informacji: 2018-09-19
Liczba odsłon: 3 803