W dniu 13 grudnia 2019 roku Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Kościanie akt oskarżenia przeciwko lekarzowi, któremu zarzucono narażenie nienarodzonego dziecka pacjentki Szpitala w Kościanie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jak ustalono w toku śledztwa, oskarżony sprawował opiekę medyczną nad będącą w ciąży pacjentką Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie i pomimo istniejących wskazań medycznych, nie zakończył niezwłocznie ciąży cesarskim cięciem, lecz zlecił przetransportowanie pacjentki na oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie po przeprowadzeniu u pacjentki badania USG stwierdzono obumarcie ciąży.

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Z treści uzyskanej z Katedry  i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opinii wynika, że zachowanie lekarza polegające na podjęciu decyzji o przetransportowaniu pacjentki do Poznania stanowiło błąd medyczny i skutkowało narażeniem dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na jego zdrowiu. Zdaniem biegłych, w przypadku prawidłowego postępowania lekarza dyżurnego, istniały szanse na pomyślne zakończenie ciąży tj. urodzenie żywego noworodka.

Zarzucane oskarżonemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Anna Marszałek
Informację udostępnił: Marek Sędziwy
Data wytworzenia informacji: 2019-12-20
Data udostępnienia informacji: 2019-12-19
Liczba odsłon: 190