W dniu 12 listopada 2019 roku Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Gnieźnie akt oskarżenia przeciwko lekarce, której zarzucono narażenie czteroletniego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jak ustalono, oskarżona sprawowała opiekę medyczną nad pokrzywdzonym w placówce Podstawowej Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie i pomimo istniejących wskazań medycznych, w tym w postaci utrzymującej się u dziecka gorączki i wysypki krwotocznej, nie zleciła wykonania stosownych badań krwi, jak również nie skierowała dziecka na Oddział Dziecięcy ZOZ w Gnieźnie, odsyłając pacjenta do domu z zaleceniem podawania leków na nieżyt żołądkowo – jelitowy.

Wobec pogarszającego się stanu zdrowia dziecka, w tym samym dniu w godzinach wieczornych, matka ponownie zgłosiła się z synem na wizytę do wskazanej placówki, skąd transportem medycznym pacjent przewieziony został do Szpitala Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie. Stan dziecka po przyjęciu na oddział szpitalny określono jako ciężki, a następnie krytyczny, wymagający zaintubowania i reanimacji, po której stwierdzono zgon pacjenta.

Oskarżona nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Z treści uzyskanej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opinii wynika, że zachowanie lekarki stanowiło błąd medyczny i skutkowało narażeniem dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku  na jego zdrowiu.

Zarzucane oskarżonej przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Anna Marszałek
Informację udostępnił: Marek Sędziwy
Data wytworzenia informacji: 2019-11-14
Data udostępnienia informacji: 2019-11-14
Liczba odsłon: 268