środa, 13 listopada 2019

Zatrzymanie w sprawie wyłudzeń dotacji oraz prania brudnych pieniędzy

Prokuratura Regionalna w Poznaniu nadzoruje, prowadzone przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu, śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw poświadczania nieprawdy w dokumentach, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa poprzez nieuprawnione domaganie się zwrotu nadwyżki podatku VAT, wyłudzenia dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz podejmowania czynności związanych z tzw. praniem brudnych pieniędzy w postaci zlecania wypłat gotówkowych oraz przelewów środków w kwocie ponad 4 milionów złotych pomiędzy rachunkami wielu firm, mających siedziby na terenie kraju, a także Wielkiej Brytanii i w Pakistanie.

W toku przedmiotowego postępowania, w dniu 07 listopada 2019 r. funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu, na polecenie prokuratora, zatrzymali podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą Szymona B., któremu uzupełniono przedstawione już w śledztwie zarzuty, a także ogłoszono nowe, w tym z art. 299 k.k., dotyczące prania brudnych pieniędzy. Podejrzanemu zarzuca się także oszustwa podatkowe polegające na obrocie maszynami o znacznie zawyżonej wartości oraz wyłudzenie dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na kwotę około 13 milionów złotych.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.

Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania. Dotychczas  w śledztwie zarzuty usłyszało 16 osób.

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Anna Marszałek
Informację udostępnił: Marek Sędziwy
Data wytworzenia informacji: 2019-11-13
Data udostępnienia informacji: 2019-11-13
Liczba odsłon: 419