poniedziałek, 09 listopada 2020

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym trafili do aresztu

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym trafili do aresztu

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali pięciu osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Kolejna osoba została doprowadzona z Zakładu Karnego. Wszyscy usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani. W wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono m.in woreczki foliowe z zawartością marihuany oraz luksusowe zegarki. Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, której członkowie dopuszczali się przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu oraz przestępstw związanych z nielegalnym obrotem środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.

Porachunki z konkurencyjną grupa przestępczą

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił dwóm osobom zarzuty usiłowania zabójstwa osoby prowadzącej konkurencyjną działalność przestępczą. Mężczyzna został napadnięty przez podejrzanych bezpośrednio w okolicach swojego miejsca zamieszkania. Napastnicy zadali mu szereg ciosów siekierami, między innymi w głowę oraz klatkę piersiową. Dzięki interwencji sąsiadów, którzy zmusili sprawców do ucieczki i udzieleniu mu szybkiej pomocy lekarskiej nie doszło do śmierci mężczyzny. Sprawcy spowodowali u niego rozległe obrażenia ciała – stanowiące chorobę realnie zagrażającą życiu. Czyny zarzucane podejrzanym kwalifikowane z art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 148 par. 1 kk, z art. 156 par. 1 pkt. 2 kk i zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Grupa przestępcza miała zbrojny charakter

Ponadto prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił wszystkim sześciu osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, w tym trzy osoby usłyszały zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk. Ponadto jeden z podejrzanych usłyszał dodatkowo zarzuty z art. 18 par. 2 kk w zw. z art. 233 par. 1 kk dotyczące próby zdyskredytować wiarygodność obciążającego go świadka koronnego.

Czyny te zagrożone są kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na obawę matactwa, a także zagrożenie surową karą, prokurator skierował wobec wszystkich podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni. Sąd przychylił się do wniosków prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Michała T, Ireneusza T., Rafała R, Marcina J., Roberta K. oraz Michała L.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczając dalszych zatrzymań i kolejnych zarzutów w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-11-09
Data udostępnienia informacji: 2020-11-08
Liczba odsłon: 1 731