wtorek, 21 lutego 2017

Udaremniony przemyt ćwierć tony haszyszu z Polski na Ukrainę

Udaremniony przemyt ćwierć tony haszyszu z Polski na Ukrainę

Podkarpacki  Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej.

Czym zajmowała się grupa

Grupa działała na terenie Unii Europejskiej oraz Ukrainy. Zajmowała się ona w szczególności wywozem z terenu Wspólnoty Europejskiej na Ukrainę znacznych ilości substancji psychotropowej w postaci haszyszu.

Członkowie tej grupy w dniu 18 lutego 2017 roku przez przejście graniczne Korczowa – Krakowiec usiłowali wywieźć z Polski na Ukrainę znaczne ilości substancji psychotropowej w postaci haszyszu o łącznej wadze 247,66 kilogramów. Narkotyki ukryte były w skrytkach konstrukcyjnych samochodu marki BMW X5 oraz samochodu marki BMW X6. Do przemytu ostatecznie nie doszło, bowiem został on udaremniony przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Korczowej.

Zatrzymania na granicy

Po ujawnieniu usiłowania przemytu znacznej ilości narkotyków sprawcy zostali zatrzymani, a następnie przewiezieni do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Prokurator ogłosił zarzuty trzem obywatelom Ukrainy – jednej kobiecie i dwóm mężczyznom. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Chodzi o przestępstwo z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W związku ze zdarzeniem z 18 lutego 2017 roku podejrzanym ogłoszono również zarzuty usiłowania wywozu z Polski na Ukrainę znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci haszyszu o łącznej wadze 247,66 kilogramów. Chodzi o przestępstwo z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego. Grozi za nie kara grzywny i kara na czas nie krótszy od 3 lat. Z uwagi jednak na to, że sprawcy popełnili swój czyn w ramach działania zorganizowanej grupy przestępczej, Sąd musi wymierzyć im karę pozbawienia wolności przewidzianą za dane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Administrator
Informację udostępnił: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2017-02-21
Data udostępnienia informacji: 2017-02-21
Liczba odsłon: 2 028

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj