wtorek, 18 września 2018

Wyrok skazujący w sprawie członków „gangu Szkatuły”

Wyrok skazujący w sprawie członków „gangu Szkatuły”

Sąd Okręgowy w Warszawie, jako sąd I instancji, po pięciu latach procesu 13 września 2018 roku wydał wyrok skazujący w sprawie przeciwko członkom tzw. „gangu Szkatuły”.

Zapadły wyroki wieloletniego pozbawienia wolności

Zgodnie z wnioskami prokuratora Sąd skazał wszystkich oskarżonych, w tym członków gangu Rafała S. pseudonim Szkatuła odpowiedzialnego za kierowanie groźną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym i oskarżonego w innych procesach o liczne zbrodnie.

W sprawie zapadły wyroki wieloletniego pozbawienia wolności – od 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto Sąd orzekł przepadek korzyści majątkowej osiągniętej przez sprawców z handlu narkotykami. Kwota orzeczonego przepadku korzyści wyniosła łącznie ponad 25 milionów złotych, co świadczy o skali przestępczego procederu, którym zajmowali się skazani.

Wyrok jest nieprawomocny.

Aktem oskarżenia objęto łącznie 26 podejrzanych

Akt oskarżenia w tej sprawie został wniesiony we wrześniu 2013 roku przez dawną Prokuraturę Apelacyjna w Warszawie i był popierany przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Aktem oskarżenia objęto łącznie 26 podejrzanych, którzy oskarżeni byli łącznie o popełnienie 168 przestępstw. Prokurator większości z nich zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a ponadto udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków.

Podstawę oskarżenia stanowiły zeznania świadka koronnego Marka H. oraz innych skruszonych przestępców z tzw. „grupy Szkatuły”, którzy licząc na nadzwyczajne złagodzenie kary zdecydowali się na współpracę z organami ścigania.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-18
Data udostępnienia informacji: 2018-09-18
Liczba odsłon: 4 325